Agnieszka Kryst „Scores: Partytury” | CwP2017 #4
Według izraelskiej teoretyczki współczesnej emocjonalności Evy Illouz współczesną kulturę i zawiązywane w niej relacje charakteryzuje intymny chłód (cold intimacies). Emocje traktowane są dziś jako słabość, element niekontrolowalny i wymykający się racjonalnym narzędziom poznania. Z kolei Arlie Hochschild w eseju Love and Gold podkreśla, że empatia i zdolność kobiet do miłości stała się na rynku produktem w dystrybucji i traktowana jest jako odnawialne źródło energii.
W pracy „Scores: Partytury” interesuje mnie emocjonalność jako potencjał twórczy oraz manifestacja wolności, jako proces (auto)reformowania poprzez minimalizowanie i maksymalizowanie, opanowywanie i uwalnianie pojedynczego gestu, myśli, czy uczucia.
Praca „Scores: Partytury” jest pogłębieniem praktyki ruchowej, w której emocje i ich fizyczność stają się świadomym narzędziem kompozycji. Podstawową zasadą wypracowanej przeze mnie praktyki ruchowej jest nieustanna transformacja poruszającego się ciała w czasie i przestrzeni. Transformacja rozumiana jest tu jako możliwość rozwoju, potencjał i świadoma decyzja twórcza. Towarzyszy jej konsekwentna praktyka świadomości, pozwalająca zauważyć najmniejsze zmiany w ruchu, która tym samym otwiera drogę do świadomej manipulacji wytwarzanym materiałem. Transformacja będąca ciągłym procesem zmiany i stawania się. Transformacja będąca świadomym narzędziem oporu. Transformacja będąca nieustannym konstruowaniem i dekonstruowaniem, nawarstwianiem i redukowaniem stworzonego materiału ruchowego. Świadome komponowanie materiału ruchowego w czasie rzeczywistym ukazuje emocje jako narzędzia oporu i kreowania formy, a nie jako bezwiedną reakcję na bodziec czy funkcję adaptacyjną.
Pomysł, struktura i choreografia: Agnieszka Kryst
Kreacja i wykonanie: Agnieszka Kryst; Katarzyna Sikora
Dramaturgia: Mateusz Atman
Projekt w ramach Centrum w Procesie 2017
Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa
Patronat Medialny:
Zwykłe Życie, magazyn SZUM, portal taniecPOLSKA.pl, Teatr Dla Was, e-teatr.pl, RDC Radio dla Ciebie
Zdjęcie: Paweł Kuligowski
Grafika: Angelika Topolewska-Pleskot
PRODUKCJE
PROJEKTY
WSPÓŁPRACA

Iza Szostak „WannaBe”| CwP2018#3
Polska mafia: Kiełbasa, Słowik, Pershing, Masa, Szakal, Kwiek, Chińczyk, Bajbus i inni. Reifikujące pseudonimy, obciążające zeznania, świadkowie koronni i zmiany tożsamości czy wyglądu, napady, morderstwa, kradzieże, porwania, egzekucje, haracze, biznesowe spotkania pod przykrywką wystawnych przyjęć, wakacje na Riwierze Tureckiej, kicz i blichtr lat 90.. Garsonki, fryzury w stylu Miss Polonia 1993, wróżenie pierworodnemu z broni i kluczyków do samochodu. Luksus na miarę wyobraźni oraz możliwości. Wielki świat i egzotyczne zwyczaje czyli cztery pęta lokalnej kiełbasy zamiast czterech kuleczek kawioru. Twardy kodeks mafijny, zabijanie dla pieniędzy i dla zasady lub dlatego, że bossowie wydali taki wyrok. Szaleństwo i amok ciężkiego kalibru. Niebezpieczne polskie wannabe...
Choreografia: Iza Szostak
Koncept, scenografia i kostiumy: Karolina Mełnicka
Dramaturgia: Anka Herbut
Kreacja i performans: Tatiana Kamieniecka, Iza Szostak
Muzyka: Kuba Słomkowski
Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa