Skip to content
Fundacja Burdąg

PROJEKTY

EN
  • O FUNDACJI
  • DZIAŁANIA
  • WSPARCIE
  • KONTAKT
m-stoklosa_choreografia-improwizacji

CHOREOGRAFIA IMPROWIZACJI

Choreografia Improwizacji to zaproszenie do regularnej praktyki tańca, podczas której można się zarówno zrelaksować, zainspirować, jak i rozwinąć wiele umiejętności związanych z ruchem, uważnością, występowaniem przed publicznością, patrzeniem na ciało w ruchu czy rozumieniem choreografii.

wydarzenie_choreografia

CHOREOGRAFIA W CENTRUM // VI EDYCJA

Roczny kurs choreografii eksperymentalnej.

MOSS_warsztaty

Umiejętności miękkie poprzez ruch

Warsztaty

maria-stoklosa-wod9

Choreografia fantazji

maria-stoklosa-wod10

Pokaz prac na zakończenie Choreografii w Centrum

moss-adaptability

Jak DBAĆ O SIEBIE?

Warsztat o samoregulacji oraz innych ważnych umiejętnościach

125410728_3374316032618283_8976147853880869720_o

Trening umiejętności miękkich poprzez ruch

Trening online rozwijający umiejętności miękkie poprzez somatykę i świadomą pracę z ciałem

119922470_715578882369517_1704991285561246969_n

Magia Sztuki – warsztaty dla artystów

Weekendowe warsztaty pracy z ciałem i głosem poprowadzą Maria Stokłosa, Joanna Halszka Sokołowska, Aleksandra Markowska i Aleksandra Borys.

_jka0256-2

CHOREOGRAFIA W CENTRUM

Roczny kurs choreografii eksperymentalnej

ramonaczesci

Ramona Nagabczyńska „Części ciała” – premiera CwP2019

renatapoprawionecwp-01

Renata Piotrowska-Auffret „Święto!” – CwP2019no2

timi-3

Karol Tymiński „Badania nad Materią” – premiera CwP2019

Topologia pożądania

Agnieszka Kryst „Topologia pożądania” – Premiera CwP2019#1

Premiera Agnieszki Kryst w ramach projektu Centrum w Procesie
3.8. godz. 18.00, Zachęta

„Puls, oddech, spojrzenie, wyznanie. Obszar nieustannie budowanych relacji. Mapy skrzyżowań sił i afektów. Wrażliwości, zmysłowości, intymności. Nieustający przepływ. Brak stałych odległości. Bycie w ciągłym ruchu: między pasywnością i aktywnością. Niekończąca się seria metamorfoz i mutacji. Nieustannie zmieniający się krajobraz. Stawanie się. Dążenie. Przemiana”.

CHOREOGRAFIA W CENTRUM 2

Nabór zamknięty!
Wybrana grupa uczestników rozpocznie kurs już we wrześniu!
:)

SHOW and TELL

SHOW and TELL
23-24 marca 2019

Nowy Jork ma Movement Research, Berlin ma Ufer Studios, a Warszawa ma Centrum w Ruchu.

Już od sześciu lat artyści zrzeszeni w Centrum w Ruchu swoją twórczością zwiększają widoczność i obecność sztuki tańca w życiu kulturalnym miasta. To miejsce, tworzone i zarządzane przez samych artystów, gdzie powstają jedne z najważniejszych prac polskiej choreografii.

wanna-be-1100

Iza Szostak „WannaBe”| CwP2018#3

Polska mafia: Kiełbasa, Słowik, Pershing, Masa, Szakal, Kwiek, Chińczyk, Bajbus i inni. Reifikujące pseudonimy, obciążające zeznania, świadkowie koronni i zmiany tożsamości czy wyglądu, napady, morderstwa, kradzieże, porwania, egzekucje, haracze, biznesowe spotkania pod przykrywką wystawnych przyjęć, wakacje na Riwierze Tureckiej, kicz i blichtr lat 90.. Garsonki, fryzury w stylu Miss Polonia 1993, wróżenie pierworodnemu z broni i kluczyków do samochodu. Luksus na miarę wyobraźni oraz możliwości. Wielki świat i egzotyczne zwyczaje czyli cztery pęta lokalnej kiełbasy zamiast czterech kuleczek kawioru. Twardy kodeks mafijny, zabijanie dla pieniędzy i dla zasady lub dlatego, że bossowie wydali taki wyrok. Szaleństwo i amok ciężkiego kalibru. Niebezpieczne polskie wannabe...

Choreografia: Iza Szostak
Koncept, scenografia i kostiumy: Karolina Mełnicka
Dramaturgia: Anka Herbut
Kreacja i performans: Tatiana Kamieniecka, Iza Szostak
Muzyka: Kuba Słomkowski

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

1100_700

Izabela Chlewińska „Obserwator”| CwP2018#2

OBSERWATOR

PATRZY / WIDZI / ZAUWAŻA /
KASUJE ZMYSŁY / ZAGŁUSZA BÓL /GAPI SIĘ /

1100-800

Izabela Chlewińska „Cisza” | Premiera CwP 2018#3

CISZA to spektakl, instalacja performatywna i seans leczniczy w jednym. Cisza to szczególne miejsce odpoczynku, wytchnienia, samoobserwacji. Tym miejscem jest ciało. To również dodatkowe miejsce w przestrzeni publicznej,w debacie społecznej, na scenie politycznej, w intymnych relacjach. Cisza to koniec i początek, wejście na nowy poziom postrzegania swojego ciała i rzeczywistości.

krolowa-wody-1100-800

Maria Stokłosa „Królowa Wody” | Premiera CwP 2018#2

„Królowa ze swoim ciałem. Działa, a dopiero potem ocenia. Ryzykuje i podejmuje relacje z innymi. Królowa spotyka się z chaosem – człowiekiem. Korzysta ze zgromadzenia widzów. Jeżeli jest ich odpowiednia liczba, przedstawienie rozszerza się i rozlewa”.

miecmierz-1-of-2-1-1100

Magdalena Ptasznik „Uncannings” | Premiera CwP2018#1

W Uncannings ciało znajduje się w centrum. Pozornie nieruchome, składa się z nieustannego ruchu rozwoju i rozkładu. Wokół niego pojawiają się warstwy materiału rozmywające formę. Stapiają się z powierzchnią skóry tworząc pofałdowane krajobrazy. Powolne ruchy, nakładające kolejne płachty materiałów, stają się osadem świadczącym o działaniu.

fot-karolina-kraczkowska

Karolina Kraczkowska”I sneak into my subliminal space”| CwP2018#1

"Łowca Androidów" to dystopijna wizja przyszłości, podszyta filozoficznymi zagadnieniami na temat rzeczywistości i zależności. W świecie zaawansowanej technologii, kto i co może być uznane za istotę ludzką? Replikanci stają się dla ludzi punktem odniesienia. W jaki sposób człowiek konstruuje poczucie tożsamości? Czy może on polegać na percepcji? Skąd może mieć pewność kim na prawdę jest? Co jeśli to on okaże się największym złudzeniem? Spektakl bada zależność pomiędzy tym co organiczne i nieorganiczne, umysłem i ciałem, początkiem, trwaniem, wygaśnięciem, wyborem - efektem głębokiego i autentycznego pragnienia a wyuczonym, zaprogramowanym schematem. Czy istnieje jedna koncepcja ludzkości czy bycie istotą ludzką to ciągła praca w procesie?


Opracowanie muzyczne: Sasha Zakrevska (Polychain) na podstawie oryginalnej ścieżki dźwiękowej Blade Runner Vangelisa

Muzyka: Vangelis Blade Runner End Titles Isidore Solaris Rising

Opieka artystyczna: Peter Pleyer

Materiał powstał także podczas pracy nad pokazem w ramach SOLO PROJEKT PLUS 2018 - programu rezydencyjnego Art Stations Foundation

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

Zdjęcie: Karolina Kraczkowska

cover

Działanie prywatne / Maria Stokłosa

Ostatni 40-sty pokaz "Wychodząc od działania" Marii Stokłosy może odbyć się w Twojej przestrzeni prywatnej - w kuchni, w pokoju, w pracowni, na poddaszu. Weź udział w nietypowym konkursie i zaproś artystkę do siebie!

Maria Stokłosa, Wychodząc od działania Osiedle Jazdów

Maria Stokłosa #Jazdów #Duży Pokój

Wyjątkowość najnowszej pracy artystki polega na ciągłej konfrontacji z odbiorcą. W sumie do końca roku odbędzie się 40 pokazów "Wychodząc od działania". Na początku grudnia pokazy odbędą się na Otwartym Osiedlu Jazdów i w pracowni Duży Pokój.

Wychodząc od działania

Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Maria Stokłosa rezygnuje z próby stworzenia zamkniętej formy spektaklu. Punktem wyjścia jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni - energii, którą generuje.

wycieka-ze-mnie-samo-zloto_male-fot-aleksandra-osowicz-1

Wycieka ze mnie samo złoto | Premiera CwP

Wielu kobietom pragnienie, by urodzić dziecko, wydaje się oczywiste: jest silne i nie podlega wątpliwościom. Co jednak, jeżeli pragnienie to zostaje odrzucone, podlegając jednocześnie kategoriom prawa?W swojej nowej pracy „Wycieka ze mnie samo złoto“ Piotrowska-Auffret bada ten obszar. Artystka opiera się zarówno na osobistej historii, jak i na narracjach innych kobiet, by podążyć za kobiecym pragnieniem posiadania dzieci poprzez sieć polityk reprodukcji, rozmaitych obietnic, ideologii i prób wykorzystywania oraz przyglądając się relacji między życiem prywatnym a zawodowym.

1100-830

Karol Tymiński „Vibrant (No) Reality” | CwP2017 #5

Bazą dla choreograficznych poszukiwań Karola Tymińskiego jest proces odpodmiotowienia ciała ludzkiego. Tymiński skupia się na jego materialnej stronie, czyniąc z niego obiekt i porzuca jego pojmowanie jako w pełni ukształtowanej jednostki ludzkiej. Zabieg ten służy konstrukcji ruchu, który poddaje anatomicznym testom fizyczność performera. W rezultacie działania te są procesem „zapominania” motoryki przypisanej człowiekowi ujawniającej się w wyuczonych technikach tańca oraz codziennych czynnościach. Performer przełamuje schematy poruszania się i odbywa podróż przez nieznane aspekty swojego ciała. Proces ten prowadzi do skrajnych stanów umożliwiających rozwibrowanie kulturowo ukształtowanego obrazu człowieka i narodzin nieznanego potencjału.

przechwytywanie

Maria Stokłosa: Warsztat / Performans / Badanie

Warsztaty z Marią Stokłosą i rzeźbiarką Alicją Bielawską w ramach najnowszego projektu choreografki “Wychodząc od działania”.

aga-krst-cwp-2017-wrzesien-przyciete-4

Agnieszka Kryst „Scores: Partytury” | CwP2017 #4

Według izraelskiej teoretyczki współczesnej emocjonalności Evy Illouz współczesną kulturę i zawiązywane w niej relacje charakteryzuje intymny chłód (cold intimacies). Emocje traktowane są dziś jako słabość, element niekontrolowalny i wymykający się racjonalnym narzędziom poznania. Z kolei Arlie Hochschild w eseju Love and Gold podkreśla, że empatia i zdolność kobiet do miłości stała się na rynku produktem w dystrybucji i traktowana jest jako odnawialne źródło energii.

20708065_1691433320890488_8420111257715857750_n

Weronika Pelczyńska „Polowanie”. Premiera CwP

Performans "Polowanie" jest procesem ujawniania zapisów rzeczywistości we współczesnych nieustannie śledzonych i tropionych ciałach. Jednak to nie ciało i jego biologiczne życie jest miejscem naszych doświadczeń. Jest nim język, za pomocą którego nasze przeżycia ulegają tekstualizacji albo stają się dla nas niedostępne. Przestajemy rozumieć sygnały własnego ciała. Pod powierzchnią języka, poza jego zasięgiem, żyją konkretne ciała i to na nich dokonują się nieczytelne dla nas inskrypcje strachu. Odsłanianie ukrywanych i wykluczonych z dyskursu społecznego doświadczeń ciała jest kluczowe dla rozpoznania rzeczywistości, w której zasadą praktykowania władzy stała się dystrybucja strachu i zarządzanie nim.

performansteraz_mstoklosa_28_fotpatmic-3

Wychodząc od działania // Maria Stokłosa

Projekt zakłada stworzenie czterdziestu performansów dla różnej publiczności, w różnych miejscach w Warszawie - galeriach, muzeach i teatrach. Punktem wyjścia spektakli jest rozwijanie praktyki improwizacyjnej choreografki Marii Stokłosy

Fundacja Burdąg
  • O FUNDACJI
  • DZIAŁANIA
  • WSPARCIE
  • KONTAKT
  • Polityka Prywatności

Zapisz się na nasz newsletter