Choreografia w Centrum

Choreografia w Centrum to roczny kurs choreografii eksperymentalnej z Renatą Piotrowską, Magdaleną Ptasznik i Marią Stokłosą!
Trzecia edycja obejmie rok akademicki od września 2017 do czerwca 2018 roku.

Grupa zamknięta. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji!

Fundacja Burdąg zaprasza na kolejną edycję kursu

CHOREOGRAFIA W CENTRUM

Roczny kurs choreografii eksperymentalnej

CHOREOGRAFIA W CENTRUM to projekt edukacyjny przeznaczony dla wybranej grupy osób, zainteresowanych choreografią w praktyce. Zapraszamy tancerzy, słuchaczy i absolwentów wyższych szkół tańca, choreografów oraz teoretyków tańca, którzy nie boją się praktyki.

Projekt opiera się na założeniu, że choreografia to dyscyplina łącząca predyspozycje twórcze z inteligencją, wrażliwością i krytycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Przy rosnącym zainteresowaniu sztuką tańca ciągle zauważamy niedobór miejsc rozwoju i wymiany dla osób poszukujących własnego języka choreograficznego.

Kurs składa się z trzech modułów. Pierwszy poświęcony będzie źródłom kreatywności i rozwijaniu umiejętności „researchu”. W drugim skupimy się na poznawaniu narzędzi choreograficznych. Ostatnia część obejmie pracę uczestników wokół tematów i pytań interesujących każdego z nich, oraz budowanie indywidualnych etiud. Stałym elementem zajęć będzie praktyka fizyczna wychodząca z doświadczeń prowadzących. Pojawią się także takie tematy jak dawanie i przyjmowanie feedbacku czy relacja między doświadczeniem / refleksją / praktyką. Wszystko to w kontekście najnowszej historii i teorii tańca. Kurs zakończymy otwartym pokaz prac.


TERMIN: kurs roczny!

Rozpoczynamy 3-dniowym warsztatem inauguracyjnym w Studio Burdąg na Mazurach we wrześniu 2017 roku.

Następnie 15 weekendowych warsztatów w Centrum w Ruchu w Warszawie, rozłożonych od września 2017 do czerwca 2018 roku.

Każdy weekend = 10h

Łącznie 16 zjazdów = ok. 150h warsztatów!

Kurs zakończony otwartym pokazem pracy warsztatowej.

Dokładne terminy zjazdów poniżej.

 

PROWADZĄCE:

 • Maria Stokłosa
 • Renata Piotrowska – Auffret
 • Magdalena Ptasznik

 

CENA:

2400zł za CAŁY ROCZNY kurs!

Cena obejmuje koszt całego szkolenia, łącznie z wyjazdem inauguracyjnym w Burdągu (zakwaterowanie + sala taneczna 24h).

 

MIEJSCA:

 • Studio Burdąg

Pierwszy, inauguracyjny zjazd odbędzie się naszym Studio na Mazurach, w Burdągu k/Szczytna

Położenie, dojazd, wszelkie informacje:

www.burdagstudio.com

 • Centrum w Ruchu

15 kolejnych weekendowych zjazdów odbędzie się w warszawskiej przestrzeni Fundacji Burdąg, siedzibie kolektywu Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury.

Lokalizacja, dojazd, wszelkie informacje:

www.centrumwruchu.pl

 

 

Deadline zgłoszeń: 31 maja 2017r.

W celu zgłoszenia prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego:

https://goo.gl/forms/QyMPOdxdltV7TX7L2

Wyniki kwalifikacji ogłosimy drogą mailową do 15 czerwca 2017r.

Wybranym uczestnikom zostaną przesłane dalsze informacje oraz dane do przelewu.

Istnieje możliwość rozłożenia płatności na 3 równe raty, po 800zł każda, płatne w terminach:

I rata – do 30 czerwca 2017 roku

II rata – 5 września 2017 roku

III rata – do 5 grudnia 2017 roku

Pierwszą ratę płatności lub całość kwoty płatności należy uiścić do dnia 30.06.2017r.

Nie uiszczenie opłaty do ustalonego terminu jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału w kursie, na miejsce danej osoby zapraszana jest wówczas następna osoba z listy rezerwowej.

Osoby wybrane do udziału w projekcie deklarują uczestnictwo w minimum 10 z 13 zjazdów oraz w pokazie pracy warsztatowej.

 

Daty poszczególnych zjazdów:

WARSZTAT INAUGURACYJNY w Burdągu:

 • 8-10 września

ZJAZDY WEEKENDOWE w Warszawie:

 • 30 września – 1 października
 • 14-15 oraz 28-29 października
 • 18-19 listopada
 • 2-3.grudnia
 • 13-14 oraz 27-28 stycznia
 • 10-11 oraz 24-25 lutego
 • 10-11 oraz 24-25 marca
 • 7-8 oraz 21-22 kwietnia
 • 12-13 oraz 25-26 maja
 • 27 maja – otwarty pokaz prac warsztatowych

 

O PROWADZĄCYCH:

Renata PIOTROWSKA – AUFFRET:
Jest choreografką i performerką; w swoich pracach wykorzystuje narzędzia tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru.
Piotrowska zestawia choreografię z myśleniem konceptualnym. Kontempluje wspólczesny świat poprzez czerpanie inspiracji z własnych doświadczeń i tekstów teoretycznych z zakresu nauk humanistycznych. Interesują ją współczesne polityki ciał, analizowane przez pryzmat polityk i reprezentacji ciał historycznych i z obcych kultur.
Ma na swoim koncie spektakle: „Teraz” / 2007, „Tańcząc z Wrogiem” / 2007, seria UNKNOWN / 2008 – 2010, “break SZTUKA WOJNY” / 2010, „UNKNOWNS.SEANS” / 2011, film taneczny „Inside” / 2011, „The Forest”_work in progress / 2013, „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje“ / 2014, „Wspólne“ / 2016. W roku 2008, w 2010 i 2017 jej spektakle: “Tańcząc z Wrogiem”, “Unknown” i „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje” były wytypowane do prestiżowego przeglądu – Polska Platforma Tańca.
Współpracowała z takim miejscami jak: CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Zachęta, Nowy Teatr, Teatr Studio, Instytut Teatralny, Art Stations Foundation z Poznania, CK Zamek w Poznaniu, Centrum Choreograficzne w Montpellier, Narodowe Centrum Tańca w Paryżu, Scena Narodowa w St. Brieuc i inne.
Piotrowska pracuje również z reżyserami teatralnymi tworząc choreografie do spektakli dramatycznych.
Jest kilkukrotną stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu “Młoda Polska” (2010) i programu „Stypendium Ministra” (2013) oraz priorytetową artystką Areowaves (2017).
W latach 2007-2011 prowadziła regularne zajęcia z improwizacji, kontakt improwizacji i świadomości ciała w Warszawie oraz warsztaty w Polsce i za granicą. Jest twórczynią programu edukacyjnego o tańcu „Mam ochotę na taniec” w Teatrze Ochoty w Warszawie, który zakłada łączenie teorii z praktyką oraz współtwórczynią rocznego kursu choreografii eksperymentalnej organizowanego przez Fundację Burdąg.
Jest członkinią kolektywu warszawskich choreografów Centrum w Ruchu.
Absolwentka Akademii Teatralnej i programu ex.e.r.ce „Research and Choreography” w CCN Montpellier we Francji.
www.renatapiotrowska.pl
www.centrumwruchu.pl


Magdalena PTASZNIK
Choreografka, performerka, absolwentka School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W 2007 roku ukończyła kurs instruktorski tańca współczesnego przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Stypendystka programu DanceWEB 2011 (ImPulsTanz, Wiedeń) i NRW Tanzrecherche 2013 (Niemcy). Studiowała m.in. u Debory Hay, Rii Higler, Benoît Lachambra, Xaviera Le Roy czy Roberta Steijna.
Magdalena jest autorką, przede wszystkim, prac solowych (m.in. „surfing”, ,,surface.territory”, „exercises for a Hero”), które prezentowała w Holandii, Niemczech, Portugalii, Rumunii i Polsce. W ostatnich latach angażuje się we współprace twórcze. W tym formacie współtworzyła spektakl Surplus (z hiszpańską choreografką i artystką wizualną Mariną Colominą) oraz Złote Demony (z Marią Stokłosą i Martą Ziółek). Magdalena jest współtwórczynią rocznego Kursu Choreografii Eksperymentalnej i prowadzi autorskie warsztaty z obszaru choreografii i praktyki ruchu. Od kilku lat współpracuje z reżyserami teatralnymi tworząc choreografie i ruch sceniczny do spektakli dramatycznych (m.in. pracowała z Anną Karasińską i Gosią Wdowik).
O choreografii myśli, jako o narzędziu umożliwiającym tworzenie warunków dla odmiennego doświadczania i postrzegania czasu, przestrzeni, ciał. Ciało postrzega, jako wehikuł tego doświadczenia. Pracuje i żyje w dwóch miastach – Warszawie i Amsterdamie.

Maria STOKŁOSA
Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Współpracuje z wieloma artystami takimi jak Wojtek Ziemilski (Come Together), Meg Foley (Action is Primary), Magdalena Ptasznik i Marta Ziółek (Złote demony), Peter Pleyer (Moving the mirror), Maija Reeta Raumanni (On Open Form), Iza Szostak i Wojtek Pustoła (Wylinka), i innymi. Jest autorką ruchu scenicznego do opery Pawła Mykietyna pt. “Czarodziejska Góra.” Występowała w spektaklach Jeremy Wade.’a, Lisy Nelson czy Sary Shelton Mann. Stokłosa była inicjatorką i opiekunką artystyczną wielu projektów edukacyjnych dla tancerzy i choreografów. Prowadzi regularne zajęcia w Centrum w Ruchu w Warszawie, a także liczne warsztaty w Polsce i zagranicą. Jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju lokalnej sceny tańca eksperymentalnego – jako prezeska Fundacji Burdąg, współzałożycielka Centrum w Ruchu, kuratorka cyklu prezentacji „Aktywizm tańca. Przestrzenie choreografii” w MCK Nowy Teatr w Warszawie oraz przewodnicząca Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

www.marysiastoklosa.pl

 

Zapraszamy!

 

kontakt: Ola Zdunek

(+48) 606-706-208

kontakt@fundacjaburdag.com