Choreografia w Centrum: HOUSE OF KOSZPENDANS

Pokaz prac na zakończenie warsztatów choreografii eksperymentalnej

HOUSE OF KOSZPENDANS to wydarzenie performatywne stworzone i wykonywane przez uczestniczki i uczestników warsztatów choreografii eksperymentalnej Choreografia w Centrum II.
Trwający cały sezon program edukacyjny składał się z weekendowych spotkań w Centrum w Ruchu w warszawskim Wawrze oraz z wyjazdowych, intensywnych zajęć w Studio Burdąg na Mazurach. Warsztaty nie były skierowane wyłącznie do środowisk związanych z tańcem, ale do szerokiego grona osób profesjonalnie zajmujących się kulturą. Choreografia eksperymentalna jest bowiem jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin sztuki, a jej wpływ na teatr, sztuki wizualne, kulturoznawstwo czy modę staje się coraz bardziej widoczny.
Choreografia w Centrum opiera się na pracy w dialogu pomiędzy ruchem, choreografią i dramaturgią. Punktem wyjścia są artystyczne zainteresowania uczestniczek i uczestników. W edukacji choreograficznej zależy nam przede wszystkim na wypracowaniu twórczego ekosystemu. Stawiamy na współuczestnictwo w poszukiwaniach artystycznych, m.in. poprzez przenikanie się materiałów ruchowych i tematów. Chcemy, żeby osoby biorące udział w warsztatach stanowiły dla siebie nawzajem źródła inspiracji. Wierzymy w rozwój indywidualny artystów, dostrzegając zarazem konieczność wytworzenia wspierającego się środowiska.
Podczas wydarzenia HOUSE OF KOSZPENDANS podzielimy się atmosferą naszej pracy i rezultatami tegorocznych poszukiwań uczestniczek i uczestników kursu – tym, jakie zagadnienia są dla nich ważne i jak manifestują się one w działaniu.
Pandemia Covid-19 i związane z nią izolacja, zawieszenie oraz niepewność przyszłości stały się częścią procesu. Wygasły: wspólny ruch, praca w studio, wymiana praktyk. Otworzyła się nowa, obca przestrzeń – trochę wypełniona strachem, a trochę pustką (która, pamiętajmy, ma potencjał przyjęcia tego, co nowe!). Uczestnicy spotykali się online, tworzyli projektowe grupy wsparcia, prace zmieniały formy, tymczasowo manifestowały się w innych niż cielesna obecnościach (rysunek, video, tekst). Teraz, kiedy znów możemy się spotykać, angażować ciało i być razem, badamy co oznacza robić to w obecnych warunkach. Nie mówimy o ‘powrocie’ a nowym współdziałaniu.
Renata Piotrowska-Auffret, Magdalena Ptasznik, Maria Stokłosa
Uczestniczki i uczestnicy: Alicja Bielawska, Aleksandra Bożek-Muszyńska, Dana Chmielewska, Zuzanna Jusińska, Adrian Koszewski, Kama Królikowska, Katarzyna Pawlak, Katarzyna Peplińska-Pietrzak, Agnieszka Sikorska, Magda Wolnicka, Łukasz Wójcicki, Bożna Wydrowska