CHOREOGRAFIA W CENTRUM

Nabór zamknięty!
Zapraszamy na kolejną, piątą edycję w przyszłym roku!

CHOREOGRAFIA W CENTRUM

Roczny kurs choreografii eksperymentalnej

CHOREOGRAFIA W CENTRUM to projekt edukacyjny przeznaczony dla wybranej grupy osób, zainteresowanych choreografią w praktyce.

Projekt opiera się na założeniu, że choreografia to dyscyplina łącząca predyspozycje twórcze z inteligencją, wrażliwością i krytycznym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Jako autorki kursu – choreografki – odwołujemy się do bliskiego nam, szeroko otwartego rozumienia choreografii. Interesuje nas jak można wykorzystywać jej narzędzia w indywidualny sposób, dla rozwoju własnych zainteresowań twórczych. Przy rosnącej popularności sztuki tańca ciągle zauważamy niedobór miejsc rozwoju i wymiany dla osób poszukujących własnego języka choreograficznego.

Kurs składa się z trzech modułów. Pierwszy poświęcony będzie źródłom kreatywności i rozwijaniu umiejętności „researchu”. W drugim skupimy się na poznawaniu narzędzi choreograficznych. Ostatnia część obejmie pracę uczestników wokół tematów i pytań interesujących każdego z nich, oraz budowanie indywidualnych etiud. Stałym elementem zajęć będzie praktyka fizyczna wychodząca z doświadczeń prowadzących. Pojawią się także takie tematy jak dawanie i przyjmowanie feedbacku czy relacja między doświadczeniem / refleksją / praktyką. Wszystko to w kontekście najnowszej historii i teorii tańca.

Zapraszamy choreografów, tancerzy oraz artystów innych dziedzin sztuki (lub pracujących na ich przecięciu), dla których choreografia będzie poszerzeniem praktyki twórczej. Ofertę kierujemy także do studentów szkół artystycznych oraz teoretyków tańca, którzy nie boją się praktyki.


TERMIN: kurs roczny!

Rozpoczniemy oraz zakończymy kurs 4-dniowym warsztatem w Studio Burdąg na Mazurach. Oba zjazdy obejmą 3 pełne doby (przyjazd w czwartek wieczorem, wyjazd w niedzielę wieczorem). Zjazd inauguracyjny odbędzie się we wrześniu 2018 a zjazd na zakończenie kursu – w czerwcu 2019 roku.

Pomiędzy odbędzie się 15 weekendowych warsztatów w Centrum w Ruchu w Warszawie, rozłożonych od października 2018 do maja 2019 roku.

Każdy weekend = 10h + każdy zjazd w Studio Burdąg = ok. 30h

Łącznie 17 zjazdów = ponad 200 godzin warsztatów!

Dokładne terminy wszystkich zjazdów – poniżej.

PROWADZĄCE:

 • Maria Stokłosa
 • Renata Piotrowska – Auffret
 • Magdalena Ptasznik

CENA:

2800zł za CAŁY ROCZNY kurs!

Cena obejmuje koszt całego szkolenia, łącznie z dwoma zjazdami w Studio Burdąg (w tym zakwaterowanie + sala taneczna 24h).

MIEJSCA:

 • Studio Burdąg

Lokalizacja, jak dojachać, wszelkie informacje:

www.burdagstudio.com

 • Centrum w Ruchu

Lokalizacja, jak dojachać, wszelkie informacje:

www.centrumwruchu.pl

Deadline zgłoszeń: 30 czerwca 2018r.

W celu zgłoszenia prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego:

https://goo.gl/forms/QyMPOdxdltV7TX7L2

Wyniki kwalifikacji ogłosimy drogą mailową do 30 lipca 2018r.

Wybranym uczestnikom zostaną przesłane dalsze informacje oraz dane do przelewu.

Istnieje możliwość rozłożenia płatności na 4 równe raty, po 700zł każda, płatne w terminach:

I rata – do 15 sierpnia 2018 roku

II rata – do 15 września 2018 roku

III rata – do 15 listopada 2018 roku

VI rata – do 15 stycznia 2019 roku

Pierwszą ratę płatności lub całość kwoty należy uiścić do dnia 15.08.2018r.

Nie uiszczenie opłaty do ustalonego terminu jest jednoznaczne z rezygnacją z udziału w kursie, na miejsce danej osoby zapraszana jest wówczas następna osoba z listy rezerwowej.

Osoby wybrane do udziału w projekcie deklarują uczestnictwo w minimum 12 z 15 zjazdów weekendowych oraz obydwu zjazdach w Studio Burdąg.

Przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego jest róznoznaczne z akceptacja wyżej wymienionych zasad.

DATY POSZCZEGÓLNYCH ZJAZDÓW:

ZJAZD INAUGURACYJNY w Studio Burdąg:

27 – 30 września

ZJAZDY WEEKENDOWE w Warszawie:

 • 6 – 7 oraz 20 – 21 października
 • 10 – 11 oraz 24 – 25 listopada
 • 15 – 16 grudnia
 • 12 – 13 oraz 26 – 27 stycznia
 • 9 – 10 oraz 23 – 24 lutego
 • 9 – 10 oraz 23 – 24 marca
 • 6 – 7 oraz 27 – 28 kwietnia
 • 11 – 12 oraz 25 – 26 maja

ZJAZD NA ZAKOŃCZENIE w Studio Burdąg:

6 – 9 czerwca

 

O PROWADZĄCYCH:

Renata PIOTROWSKA – AUFFRET
Jest choreografką i performerką; w swoich pracach wykorzystuje narzędzia tańca eksperymentalnego, sztuk performatywnych, dramaturgii i teatru.
Piotrowska zestawia choreografię z myśleniem konceptualnym. Kontempluje wspólczesny świat poprzez czerpanie inspiracji z własnych doświadczeń i tekstów teoretycznych z zakresu nauk humanistycznych. Interesują ją współczesne polityki ciał, analizowane przez pryzmat polityk i reprezentacji ciał historycznych i z obcych kultur.
Ma na swoim koncie spektakle: „Teraz” / 2007, „Tańcząc z Wrogiem” / 2007, seria UNKNOWN / 2008 – 2010, “break SZTUKA WOJNY” / 2010, „UNKNOWNS.SEANS” / 2011, film taneczny „Inside” / 2011, „The Forest”_work in progress / 2013, „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje“ / 2014, „Wspólne“ / 2016. W roku 2008, w 2010 i 2017 jej spektakle: “Tańcząc z Wrogiem”, “Unknown” i „Śmierć. Ćwiczenia i wariacje” były wytypowane do prestiżowego przeglądu – Polska Platforma Tańca.
Współpracowała z takim miejscami jak: CSW Zamek Ujazdowski, Galeria Zachęta, Nowy Teatr, Teatr Studio, Instytut Teatralny, Art Stations Foundation z Poznania, CK Zamek w Poznaniu, Centrum Choreograficzne w Montpellier, Narodowe Centrum Tańca w Paryżu, Scena Narodowa w St. Brieuc i inne. Piotrowska pracuje również z reżyserami teatralnymi tworząc choreografie do spektakli dramatycznych.

Jest kilkukrotną stypendystką Instytutu Adama Mickiewicza, Art Stations Foundation oraz stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu “Młoda Polska” (2010) i programu „Stypendium Ministra” (2013) oraz priorytetową artystką Areowaves (2017).

W latach 2007-2011 prowadziła regularne zajęcia z improwizacji, kontakt improwizacji i świadomości ciała w Warszawie oraz warsztaty w Polsce i za granicą. Jest twórczynią programu edukacyjnego o tańcu „Mam ochotę na taniec” w Teatrze Ochoty w Warszawie, który zakłada łączenie teorii z praktyką oraz współtwórczynią rocznego kursu choreografii eksperymentalnej organizowanego przez Fundację Burdąg.

Jest członkinią kolektywu warszawskich choreografów Centrum w Ruchu. Absolwentka Akademii Teatralnej i programu ex.e.r.ce „Research and Choreography” w CCN Montpellier we Francji.

 

Magdalena PTASZNIK
Choreografka, performerka, absolwentka School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. W 2007 roku ukończyła kurs instruktorski tańca współczesnego przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Stypendystka programu DanceWEB 2011 (ImPulsTanz, Wiedeń) i NRW Tanzrecherche 2013 (Niemcy). Studiowała m.in. u Debory Hay, Rii Higler, Benoît Lachambra, Xaviera Le Roy czy Roberta Steijna.
Magdalena jest autorką, przede wszystkim, prac solowych (m.in. „surfing”, ,,surface.territory”, „exercises for a Hero”), które prezentowała w Holandii, Niemczech, Portugalii, Rumunii i Polsce. W ostatnich latach angażuje się we współprace twórcze. W tym formacie współtworzyła spektakl Surplus (z hiszpańską choreografką i artystką wizualną Mariną Colominą) oraz Złote Demony (z Marią Stokłosą i Martą Ziółek). Magdalena jest współtwórczynią rocznego Kursu Choreografii Eksperymentalnej i prowadzi autorskie warsztaty z obszaru choreografii i praktyki ruchu. Od kilku lat współpracuje z reżyserami teatralnymi tworząc choreografie i ruch sceniczny do spektakli dramatycznych (m.in. pracowała z Anną Karasińską i Gosią Wdowik).
O choreografii myśli, jako o narzędziu umożliwiającym tworzenie warunków dla odmiennego doświadczania i postrzegania czasu, przestrzeni, ciał. Ciało postrzega, jako wehikuł tego doświadczenia. Pracuje i żyje w dwóch miastach – Warszawie i Amsterdamie.

 

Maria STOKŁOSA
Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Współpracuje z wieloma artystami takimi jak Wojtek Ziemilski (Come Together), Meg Foley (Action is Primary), Magdalena Ptasznik i Marta Ziółek (Złote demony), Peter Pleyer (Moving the mirror), Maija Reeta Raumanni (On Open Form), Iza Szostak i Wojtek Pustoła (Wylinka), i innymi. Jest autorką ruchu scenicznego do opery Pawła Mykietyna pt. “Czarodziejska Góra.” Występowała w spektaklach Jeremy Wade.’a, Lisy Nelson czy Sary Shelton Mann. Stokłosa była inicjatorką i opiekunką artystyczną wielu projektów edukacyjnych dla tancerzy i choreografów. Prowadzi regularne zajęcia w Centrum w Ruchu w Warszawie, a także liczne warsztaty w Polsce i zagranicą. Jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju lokalnej sceny tańca eksperymentalnego – jako prezeska Fundacji Burdąg, współzałożycielka Centrum w Ruchu, kuratorka cyklu prezentacji „Aktywizm tańca. Przestrzenie choreografii” w MCK Nowy Teatr w Warszawie oraz przewodnicząca Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

 

ORGANIZATORZY:

Fundacja Burdąg www.fundacjaburdag.com

Centrum w Ruchu www.centrumwruchu.pl


KONTAKT:
kontakt: Ola Zdunek

(+48) 606-706-208

kontakt@fundacjaburdag.com