Magdalena Ptasznik „Uncannings” | CwP2017 #2

„Dajemy sobie czas by patrzeć na drugie ciało. Obserwujemy siebie patrzących. Jak porusza się nasza uwaga? Pozwalamy jej luźno dryfować, kiedy indziej manipulujemy, ukierunkowujemy ją, śledząc jak zmienia to co widzimy.

Nasze działania wychodzą od patrzenia, ale podążać mogą za wszystkim tym, co ono wyzwala - zmysłowym odczuciem, skojarzeniem, wyobrażeniem, informacją, pragnieniem, impulsem.

Jesteśmy użytkownikami i twórcami. Materializując wrażenia i wyobrażenia generujemy obrazy, bawiąc się możliwościami plastycznej transformacji wprowadzamy zmiany. Intuicyjnie manipulujemy tym co widzimy, bądź świadomie planujemy akcję. Kopiujemy, wycinamy, zwielokrotniamy, osadzamy w innej przestrzeni, zmieniamy kolory, udostępniamy, blokujemy. Działamy w tymczasowym zawieszeniu, w przestrzeni odessanej z obiektywnego czasu i dystansu.

Do pracy nad pokazem „Uncannings” ramach Centrum w Procesie zaprosiłam trójkę performerów, abyśmy razem przez eksperyment, doświadczenie i refleksję rozpoczęli to badanie."

Magdalena Ptasznik

„Uncannings” to prezentacja artystycznego researchu, który trwał 10 dni – warsztatu czwórki tancerzy zainicjowanego przez Magdalenę Ptasznik. Jest to równocześnie badanie obszaru zainteresowań, który ma stanowić podstawę do realizacji spektaklu w 2018 roku. Praca nawiązuje do praktyki performatywnej rozwijanej przez Magdalenę Ptasznik we współpracy z hiszpańską choreografką Mariną Colominą podczas przygotowań do spektaklu „Surplus”. Ostatecznie praktyka ‘uncanning the body’’ nie zaistniała w spektaklu, ale żyła podczas prób i warsztatów. Stawia ona w centrum zainteresowań proces patrzenia na inne ciało, poprzez działanie fizycznie ujawnia to co postrzegane – odczucie, wyobrażenie, detal, nieruchomy obraz i w ten sposób zmienia dalszy proces postrzegania.

‘Uncannings’ rozwija tę praktykę oraz podejmuje nowe działania skupione wokół warunków patrzenia, poświęcania uwagi ciału i jego postrzegania. ‘Uncannings’ nawiązuje do kontekstu współczesności – warunków nasycenia obrazem, jego cyrkulacji i możliwej ciągłej transformacji.

Pomysł, choreografia, performans: Magdalena Ptasznik

Performans, współpraca: Vala Tomasz Foltyn, Natalia Oniśk, Ola Osowicz

Zewnętrzne oko: Karolina Kraczkowska

Partnerzy: Wawerskie Centrum Kultury

Patronat Medialny:Zwykłe Życie, magazyn SZUM, portal taniecPOLSKA.pl, Teatr Dla Was, e-teatr.pl
Zdjęcie: Vala Tomasz Foltyn, Natalia Oniśk, Magdalena Ptasznik