Maria Stokłosa „Wychodząc od działania”

Maria Stokłosa rezygnuje z próby stworzenia zamkniętej formy spektaklu. Punktem wyjścia jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni - energii, którą generuje.

Projekt rozpoczął się w 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad rozwojem praktyki Action is primary. Obecnie obie choreografki kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online. W kształtowaniu kolejnych pokazów pomagają Marii Stokłosie zaproszeni przez nią twórcy – rzeźbiarka Alicja Bielawska, dramaturżka Eleonora Zdebiak, reżyserka światła Karolina Gębska oraz ‘świadkowie’ – regularnie zmieniający się artyści i teoretycy, m.in. badaczka tańca Katarzyna Słoboda, choreografki Maija Reeta Raumanni i Anna Nowicka. Łącznie, od maja do grudnia 2017 roku, powstanie czterdzieści performansów.

Wychodząc od działania to spektakl, który nigdy nie będzie miał premiery, nigdy nie powstanie końcowy produkt. Jego siła, wynikająca z ciągłego negocjowania własnej tożsamości, to zdolność do transformacji, w której jedyną stałą jest ciągła zmiana uwagi.

Choreografia, wykonanie: Maria Stokłosa

Współpraca: Alicja Bielawska, Maija Reeta Raumanni, Katarzyna Słoboda, Eleonora Zdebiak i inni.

Dokumentacja: Mary Szydłowska, Filip Madejski

Produkcja: Katarzyna Sztarbała, Fundacja Burdąg

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa

Łącznie, od maja do grudnia 2017 roku, odbyło się 40 performansów. Lista obejmuje takie miejsca jak: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Ladom, miejsce koncertów warsztatów, spotkań i wystaw wytwórni muzycznej Lado ABC na Jazdowie, Centrum w Ruchu, TR Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie, Warsaw Dance Department, Komuna/ Warszawa, Rotacyjny Dom Kultury na Jazdowie, Pracownia Duży Pokój i Nowy Teatr w Warszawie.

Dodatkowo odbyły się pokazy specjalne dla studentów Instytutu Kultury Polskiej UW, Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki oraz pracowni Piotra Kopika na ASP w Warszawie, z rezydentami A-I-R Laboratory CSW Zamek Ujazdowski, uczestnikami kursu Choreografia w Centrum oraz członkami Kiosku w Ruchu.

Patroni medialni:   TVP Kultura, taniecPOLSKA.pl, Teatr dla Was, e-teatr.pl, Wiadomości Sąsiedzkie

Zdjęcie: Katarzyna Szugajew
Grafika: Emma Dajska

Wychodząc od działania #Exiting Action is Primary // Maria Stokłosa // CSW Laboratorium from Maria Stoklosa on Vimeo.