Agnieszka Kryst „Topologia pożądania” – Premiera CwP2019#1

Premiera Agnieszki Kryst w ramach projektu Centrum w Procesie
3.8. godz. 18.00, Zachęta

„Puls, oddech, spojrzenie, wyznanie. Obszar nieustannie budowanych relacji. Mapy skrzyżowań sił i afektów. Wrażliwości, zmysłowości, intymności. Nieustający przepływ. Brak stałych odległości. Bycie w ciągłym ruchu: między pasywnością i aktywnością. Niekończąca się seria metamorfoz i mutacji. Nieustannie zmieniający się krajobraz. Stawanie się. Dążenie. Przemiana”.

Punktem wyjścia performansu jest twórczość Louise Bourgeois, będąca rodzajem czułego, intymnego dialogu z odbiorcą. W swoich pracach artystka badała cielesność i erotykę. Jej szkice były wizualną rejestracją stanów przejściowych, przepracowywanych później w formie rzeźb i instalacji. Posługiwała się motywem spirali jako obrazem transformacji, trwania w ciągłym ruchu, świadomego przybierania formy i jej porzucania. Spirala była dla niej nośnikiem rozmaitych emocji: od lęku, przez napięcie czy gniew, aż po nadzieję. Wpisane w nią dwa przeciwstawne kierunki ruchu interpretowała jako oznaczający napięcie i wycofanie (do wewnątrz) oraz reprezentujący gest dawania, zaufanie i pozytywną energię (na zewnątrz).

koncepcja i choreografia: Agnieszka Kryst
kreacja i performans: Alex Freiheit, Agnieszka Kryst, Oskar Malinowski, Łukasz Przytarski, Katarzyna Sikora
dramaturgia: Anka Herbut, Agata Siniarska
teksty: Anka Herbut, na podstawie tekstów powstałych w czasie pracy warsztatowej nad performansem
muzyka: Kamil Tuszyński
konsultacje: Magdalena Komornicka
produkcja: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu
współpraca: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Pokaz w ramach projektu Centrum w Procesie.
Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Performans odbędzie się w ramach wystawy Projekt X (do 22.11.2019): zacheta.art.pl/pl/wystawy/projekt-x
kuratorki: Magdalena Komornicka i Gosia Wdowik
identyfikacja wizualna wystawy: Jakub de Barbaro
bezpłatna wejściówka do odbioru w kasie galerii.