Wychodząc od działania / Finał

Finał projektu Marii Stokłosy w Nowym Teatrze. "Wychodząc od działania" zostanie zaprezentowane w ramach cyklu "Radykalna bliskość".

„Radykalna bliskość” przygląda się temu, jak współczesna choreografia prześwietla i przetwarza przestrzenne i symboliczne relacje między nami. Czy taniec możemy rozumieć jako operację na społecznych tkankach albo próbę ponownej negocjacji terytoriów, takich jak ciało, teatr czy rzeczywistość polityczna?

Na program składać będą się prace czterech polskich choreografek związanych z warszawskim Centrum w Ruchu: premiery ‚National Affairs” Izy Szostak i „Wycieka ze mnie samo złoto” Renaty Piotrowskiej-Auffret, pokaz spektaklu „pURe” Ramony Nagabczyńskiej i finał projektu „Wychodząc od działania” Marysi Stokłosy. Towarzyszyć będą im warsztaty dla publiczności oraz debata z udziałem artystek i zaproszonych gości.

Prezentowane spektakle i performansy, chociaż odwołują się do zagarniętych przez ekonomię, religię i ideologie polityczne kategorii intymności, miłości, opieki i współpracy, nie poszukują w nich autentyczności. Chodzi raczej o ćwiczenia z niesubordynacji i konfrontację z istniejącymi poglądami i zwyczajami, które kształtują codzienne praktyki bycia ciałem, bycia w świecie i bycia razem. Poddawanie w wątpliwość relacji między bliskim i dalekim, własnym i cudzym, znajomym i obcym.

W jakich społecznych rytuałach uczestniczy współczesne ciało? Jak stawiać opór narzuconym nam kulturowym kodom? Czy rewolucja może rozpętać się między mną a tobą?

„Radykalna bliskość”
październik-grudzień 2017
artystki: Ramona Nagabczyńska, Renata Piotrowska-Auffret, Marysia Stokłosa, Iza Szostak
kurator: Mateusz Szymanówka

W „Wychodząc od działania” Maria Stokłosa rezygnuje z próby stworzenia zamkniętej formy spektaklu. Punktem wyjścia jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni – energii, którą generuje. Projekt rozpoczął się w 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad rozwojem praktyki Action is primary. Obecnie obie choreografki kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online. W kształtowaniu kolejnych pokazów pomagają Marii Stokłosie zaproszeni przez nią twórcy – rzeźbiarka Alicja Bielawska, dramaturżka Eleonora Zdebiak, reżyserka światła Karolina Gębska oraz „świadkowie” – regularnie zmieniający się artyści i teoretycy, m.in. badaczka tańca Katarzyna Słoboda, choreografki Maija Reeta Raumanni i Anna Nowicka. Łącznie, od maja do grudnia 2017 roku, powstanie czterdzieści performansów.
„Wychodząc od działania” to spektakl, który nigdy nie będzie miał premiery, nigdy nie powstanie końcowy produkt. Jego siła, wynikająca z ciągłego negocjowania własnej tożsamości, to zdolność do transformacji, w której jedyną stałą jest ciągła zmiana uwagi.

Choreografia, wykonanie: Maria Stokłosa
Współpraca: Alicja Bielawska, Maija Reeta Raumanni, Katarzyna Słoboda, Eleonora Zdebiak
Produkcja: Katarzyna Sztarbała, Fundacja Burdąg
Dofinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa