Wychodząc od działania // Maria Stokłosa

Projekt zakłada stworzenie czterdziestu performansów dla różnej publiczności, w różnych miejscach w Warszawie - galeriach, muzeach i teatrach. Punktem wyjścia spektakli jest rozwijanie praktyki improwizacyjnej choreografki Marii Stokłosy

Czterdzieści performansów artystka wykona do grudnia 2017 roku. Regularne prezentacje są równoznaczne z ewolucją pracy, czyli pojawiania się nowych zasad, tematów oraz pytań poprzez działanie oraz dialog z zaproszonymi współtwórczyniami i świadkami. Zmianie ulega tradycyjna koncepcja prób, które będą odbywać się równolegle z pokazami i rozwojem metody pracy. Nie będzie premiery, ani nie powstanie końcowy produkt. Powstanie choreografia, która zmienia się na przestrzeni miesięcy i otwiera się na widza, który definiowany za każdym razem na nowo poprzez okoliczności prezentacji, jest świadkiem badania topografii doświadczenia.

Punktem wyjścia tej pracy jest praktyka improwizacyjna Meg Foley o nazwie Action is Primary, do której rozwoju amerykańska artystka zaprosiła Marię Stokłosę w 2016 roku. Obecnie obie choreografki indywidualnie kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online. Stokłosa zaprasza do procesu inne artystki oraz widzów, którzy wspólnie z nią będą nazywać i rozwijać poszczególne tematy pojawiające się w improwizacjach. Rzeźby wykorzystane w performensach będą specjalnie zaprojektowanymi przez Alicję Bielawską (rzeźbiarkę, laureatkę tegorocznych nominacji do Paszportów Polityki) obiektami, mającymi poszerzać pole wyobraźni działania i odbioru. Ponadto wśród współpracowników znajdą się także: dramaturżka tańca Eleonora Zdebiak oraz kuratorka i badaczka zajmująca się improwizacją Katarzyna Słoboda.

W pokazach na Jazdowie jako świadek będzie uczestniczyła tancerka i choreografka Anna Nowicka.

Wstęp wolny.

Pokazy odbywają się na Osiedlu Jazdów. To wyjątkowe miejsce w Warszawie, enklawa drewnianych domków fińskich, które powstały po wojnie jako miejsce zamieszkania architektów i inżynierów pracujących nad odbudową stolicy. Próba jego likwidacji w 2011 roku, spotkała się z silnym sprzeciwem mieszkańców oraz sympatyków Jazdowa. Dziś działa tu inicjatywa miejska, której celem jest zachowanie osiedla Jazdów oraz dbanie o jego dziedzictwo historyczne, przyrodnicze i społeczne. Otwarty Jazdów to formuła partnerstwa lokalnego Miasta, gospodarzy domków fińskich, wspierających organizacji pozarządowych, przedstawicieli instytucji kultury i innych podmiotów publicznych oraz osób prywatnych. Partnerstwo zmierza do wypracowania społecznego systemu zarządzania tym miejscem poprzez innowacyjne mechanizmy współdecydowania i współdziałania. Gościć nas będzie Ladom – miejsce koncertów, spotkań i warsztatów wytwórni Lado ABC.

Patroni medialni:   TVP Kultura, taniecPOLSKA.pl, Teatr dla Was, e-teatr.pl, Wiadomości Sąsiedzkie

Fot. Pat Mic, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski